LAUREACI PIERŚCIENIA MELPOMENY

Po raz pierwszy był wręczony w 1998 r. Teresa Lisowska-Gałła, była pierwszą aktorką gorzowskiego teatru, która otrzymała Pierścień Melpomeny.  Anna Łaniewska zwyciężyła w ostatnim plebiscycie zdobywając dziewiąty Pierścień. Pierścień Melpomeny to przyznawana co dwa lata nagroda dla najpopularniejszego aktora gorzowskiego teatru. Widzowie głosują na pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych aktorów w minionych dwóch sezonach, a zwycięzcę wybiera 40-osobowa kapituła.

Pierścień Melpomeny to małe dzieło sztuki jubilerskiej. Jego fundatorem i twórcą jest gorzowski jubiler, mistrz złotnictwa Roman Kaźmierczak. Stworzył już dziewięć takich pierścieni, za każdym razem inny. Zwycięzce poznajemy zawsze co dwa lata 27 marca w Międzynarodowy Dzień Teatru. „Międzynarodowy Dzień Teatru świętowany jest od 1961 roku. Jego obchody mają na celu realizację statutowych zadań Międzynarodowego Instytutu Teatralnego – organizacji, która powstała, aby promować i dzielić się informacjami na temat teatru, pobudzać twórców i ułatwiać współdziałanie osób związanych z tworzeniem sztuki teatralnej”.

Dotychczasowymi Laureatami są:

2014 – Anna Łaniewska

2012 – Jan Mierzyński

2010 – Przemysław Kapsa

2010 – Joanna Rossa *

2008 – Marzena Wieczorek

2006 – Cezary Żołyński

2004 – Artur Nełkowski

2002 – Aleksander Maciejewski

2000 – Beata Chrążykiewicz

1998 – Teresa Lisowska

  * w 2010 roku przyznano dwa Pierścienie Melpomeny. W tradycyjnym głosowaniu wygrał Przemysław Kapsa, a w głosowaniu internetowym najwięcej głosów otrzymała Joanna Rossa.  

4 / 8

Pierścień Melpomeny